W dniach 11-12 grudnia odbyły się 4 Wagowe Mistrzostwa Europy WKB w Leżajsku. Mistrzostwa zgromadziły blisko 600 zawodników z 15 krajów z całej Europy (Ukraina, Białotuś, Łotwa, Litwa, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Belgia, Turcja, Szwajcaria, Izrael, Rumunia, Słowacja, Holandia, Polska). Zawody ze względu na pandemię COVID-19 zostały podzielone na 3 bloki: kata oraz kumite dzieci oraz juniorów starszych (sobota rano), następnie kata oraz kumite młodzików, kadetów i juniorów (sobota popołudniu) oraz kata oraz kumite seniorów i mastersów w niedzielę. Organizatorem wydarzenia była organizacja World Karate Budokai, której głównym przedstawicielem w Polsce jest shihan Dariusz Burda z Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate.

Mistrzostwa miały charakter otwarty – w zawodach wzięli udział zawodnicy reprezentujący między innymi: WKB, Shinkyokushin, So-Kyokushin, IKO Sonoda, Oyama Karate, a także nasza organizacja IKO Nakamura – przez co walki stały na naprawdę wysokim poziomie.

Reprezentanci Polski IKO Nakamura:

  • Chłopcy: Tymoteusz Halota, Tymon Przechrzta, Antoni Kędroń, Jakub Wiewiórski, Tomasz Stanisz, Antoni Wójcik oraz Artur Kędroń.
  • Juniorzy młodsi: Brajan Bulanda, Dominik Sara, Szymon Dyrek, Alan Pękala oraz Jagoda Zelek
  • Junior: Krzysztof Malec, Natalia Kucińska, Marta Kwiatkowska, Katarzyna Kozłowska oraz Wiktoria Kasperiuk
  • Senior: sensei Mateusz Puch oraz Dominika Dąbrowska
  • Senior master: sensei Zbigniew Gągola, sensei Tomasz Puzon

Z zawodnikami przebywali shihan Piotr Sawicki, shihan Zbigniew Goliński 5 dan, sensei Tadeusz Dyrek (sędzia zawodów), sensei Katarzyna Bielska, sempai Andrzej Matląg, a także rodzice.

Medaliści Mistrzostw Europy WKB

  • sensei Tomasz Puzon – 2 miejsce – kumite masters
  • sensei Zbigniew Gągola – 3 miejsce – kumite masters
  • Dominika Dąbrowska – 3 miejsce – kumite seniorek -65 kg.
  • Jagoda Zelek 4 miejsce – kata

Komentarz po mistrzostwach

Każdy z zawodników zawalczył na miarę swoich możliwości. Wracamy z Leżajska z bagażem doświadczeń i zmotywowani do dalszej pracy. Cieszymy się ogromnie z sukcesów naszych seniorów. Przywozimy 4 medale w kategorii kumite senior master, kumite seniorek oraz kata. Kilku zawodników dosłownie otarło się o podium, między innymi Jagoda Zelek, która po 3 turach kata skończyła mistrzostwa na 4 pozycji. Alan Pękala prowadząc walkę o wejście do półfinału dał się trafić i przekreślił swoje szanse na medal Mistrzostw Europy. ALE, taki jest sport. Rywalizacja, wygrana oraz przegrana to wszystko jest wpisane w każdą dyscyplinę sportową. Dlatego, ze spokojem, z głową podniesioną do góry, dumni po jakże mocnym drugim półroczu 2021 z nadzieją oczekujemy nowe 2022 roku i wyzwań jakie będą przed nami. OSU

Relacja Limanowskiego Klubu Kyokushin Karate:
https://www.karate.limanowa.pl/2021/06/2-brazowe-medale-mistrzostw-europy-lezajsk-2021

OSU!